עברית  |  English  |  


מונה:

 יפוי כוח מתמשך
(כמעין חלופה למוסד האפוטרופסות)

 

יפוי כוח מתמשך נכלל במסגרת הינו הוראה חדשה שנכנסה לתוקפה לאחרונה במסגרתה אדם יוכל לקבוע הוראות ותנאים למקרה שבו הוא יהיה חסר יכולת או בנבצרות, ויוכל למנות בעודו כשיר מי האדם או בני האדם שיוכלו לדאוג לצרכיו הרפואיים או הכלכליים. 

התוספת לחוק האפטרופוסות היתה כורח מציאות, נוכח העובדה כי עד לתוספת לחוק, אדם יכל לקבוע הוראות לגבי חייו ואף הוראות לאחר לכתו- בדמות עריכת צוואה. ברם, למצבים בהם אדם חי ואינו יכול לקבל החלטות מחמת מצבו- לא היה מענה ראוי. 

ולכן במקרים אלה, בפועל, כאשר אדם היה נכנס למצב של נבצרות כגון נבצרות רפואית, נאלצו קרוביו לבקש מינויים כאפוטרופוסים על גופו ו/או רכושו של אדם. מדובר בהליך הדורש פנייה לערכאה שיפוטית ותגובת האפוטרופוס הכללי. ההליך הינו מסורבל ויקר ואילץ אנשים בעל כורחם לנהל תיק בבית המשפט תוך מתן דיווחים (פרטה) לאפוטרופוס הכללי על כל הכרוך בכך. 

למינוי אפוטרוטפוסים היו לא מעט קשיים, מעבר לקשיים הביורקרטיים, הרי למקרים בהם לאדם אין קרובים או שיש קרובים שאינו מעוניין שידאגו לו - לא היה מענה הולם. 

הוראת החוק למעשה מאפשרת לאדם בעודו כשיר ומסוגל למנות מיופה כוח על פי החוק - לעצב את חייו במקרים קשים אלה. לרבות בשאלה מי יהיה מיופה הכוח שיוכל לדאוג לו (יכולים להיות מספר מיופה כוח יחד או לחוד), אילו סוגי החלטות רשאי מיופה הכוח לקבל, באילו מקרים, באילו תנאים הן בפן הרפואי והן בפן הכלכלי. 

יפוי הכוח מופקד אצל האפוטרופוס הכללי ועם קרות מקרה הוא נכנס לתוקף בתנאים שנקבעו בו. 

מדובר בהוראת חוק חשובה מאין כמותה והיא מהווה נדבך חשוב וחיוני לאדם לעצב את חייו גם במקרים קשים. 

על פי הוראות החוק, רק עורכי דין שעברו הכשרה מטעם האפוטרופוס הכללי ומוסמכים על ידו וןמי שנמצאים במאגר האפורטופוס הכללי רשאים לערוך יפויי כוח מתמשכים. 

עם חשוב חשוב להדגיש כי התיקון לחוק אינו מחליף את מוסד האפוטרופוסות, שכן במקרים רבים עדיין נעשה שימוש בבקשות למינוי אפוטרופוס. 

עורכי דין במשרד הינם מוסמכים מטעם האפוטרופוס הכללי לביצוע יפוי כוח מתשמך, ועורכים יפויי כוח מתמשכים תוך מתן דגש על רצון האדם ועל קשת האפשרויות העומדות לפניו בהתאם לדין. כתובת המשרד: 
רח' לאונרדו דה וינצ'י 19, תל-אביב, בניין בית תנועת המושבים (מתחם בית אמות)
טל. 03-6957775 (רב קווי) פקס. 03-6957722

 

אין לראות באמור באתר זה משום יעוץ משפטי ו/או תחליף ליעוץ משפטי

כל הזכויות באתר ובתוכנו שמורות למשרד בלבד ואין להעתיק תוכן האתר ללא אישור המשרד

לייבסיטי - בניית אתרים